Február 14:Valentin nap


Valentin nap vélt eredete a Valentin nevű védőszent nevéhez fűződik  Kr. U. 496-ban. Ez a nap felülírta a feltételezett brutális Lupercalia pogány fesztivált. Ezt a fesztivált tavasz elején ünnepelték, és február 15-én tisztelegtek a mezőgazdaság római istene, Faunus előtt. Kecskét és kutyát áldoztak fel, amelyek a termékenységet és a tisztaságot jelképezik. Ez azt jelentette, hogy a kecske bőrét csíkokra tépték, az áldozati vérbe mártották és az asszonyokra és a növényekre festették. A Valentin nap velhetően egy pap nevéhez fűződik. Különböző történetek szólnak a különböző Szent Valentin-napokról, egyik ilyen, hogy a pap  titokban esketett párokat, hogy megakadályozza a férfiak háborúba vonulását, egy másik szerint meggyógyította a vakokat, egy másik szerint pedig üzenetet írt a lánynak, akinek ezt irta „a te Valentinod”. Az 1400-as években társult a nap a romantikához. Üzenetek, vagy úgynevezett „Valentinok” kezdtek megjelenni. A  szeretetet kinyilvánító, kézzel írott levelek és versek egyre népszerűbbek lettek. Az 1800-as évek közepén a Valentin-kártyákat kereskedelmi forgalomban kezdték gyártani, a hagyományos ajándékok pedig cukorkák és virágok voltak, különösen a vörös rózsák, amelyek a szerelmet és a szépséget szimbolizálták.


Érdekesség Valentin napról

2011-ben Irán betiltotta a Valentin-kártyákat, ajándékokat, macikat és más Valentin-ajándékokat a nyugati kultúra visszafojtása miatt.

A Valentin-napot először 1936-ban vezették be Japánban, és széles körben népszerűvé vált. Egy csokoládé cég által elkövetett fordítási hiba miatt azonban csak nők vásárolnak Valentin csokoládét házastársuknak, barátjuknak vagy barátaiknak. A férfiak csak a Fehér napon, a „válasznapon”, azaz március 14-én adják vissza a szívességet.

Az argentinok nem februárban ünneplik a Valentin-napot, hanem júliusban az „édesség hetét”. Ez az a nap, amikor a szerelmesek csókot cserélnek, és csokoládét és más édességet kapnak. Az országban a nap valójában kereskedelmi találmányként indult, de később Valentine hagyományává vált.

Mint minden más ország, Bulgária is a maga stílusában ünnepli a Valentin-napot. Február 14-én a San Trifon Zartant ünneplik Bulgáriában, ami „borászok napját” jelenti. Fiatal és idős párok egy pohár csodálatos helyi borral ünneplik szerelmüket.

Walesben a Valentin-napot a legegyedibb módon ünneplik. Az ország január 25-én ünnepli szerelmi napját, amelyet „San Dwynwen napjának” neveznek. A napon a szerelmesek egyedi és gyönyörű kézzel készített fakanalakat cserélnek egymással. Ezt a hagyományt a 16. század óta gyakorolják. 

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések