Március 9: Európai húsgombóc gasztrotúra
Március 9. a húsgombóc nemzetközi napja.
A húsgombóc korai receptjei megtalálhatók az ókori kínai, arab és római szövegekben - és úgy tűnik, hogy minden kultúrának megvan a maga változata! A marhahús, a sertés és a borjú a legnépszerűbb, de csirkével, halal vagy akár vegán is elkészíthetők.
Hogy készül a húsgombóc az egyes országokban?
Az albán sült húsgombócok (qofte të fërguara) feta sajtot tartalmaznak.
Az örmény párolt húsgombóc és a zöldséges pörkölt (kufte rize) egy klasszikus étel, amelyet gyakran fogyasztanak rizsre öntve.
Ausztriában a sült húsgombókat Fleischlaibchennek vagy Fleischlaberl-nek hívják.
Belgiumban a húsgombócokat Flandriában ballekeknek vagy boulettenek hívják, és általában marha- és sertéshús keverékéből, kenyérmorzsából és felszeletelt hagymából készülnek. Sok más változat létezik, beleértve a különféle húsokat és az apróra vágott zöldségeket.
Boszniai nyelven a húsgombókat ćufte-nak hívják, és jellemzően darált marhahúsból készülnek, és burgonyapürével tálalják. Bulgáriában a húsgombókat kyufte-nak hívják, és jellemzően darált marhahúsból vagy sertéshúsból, vagy a kettő keverékéből készülnek. Lehet sült vagy grillezett, és gyakran tartalmaz kockára vágott hagymát és áztatott kenyeret. Nagyon népszerű étel.
Horvátországban a húsgombócokat a dalmát régióban polpete-nek, a kontinentális részben pedig ćufte-nak hívják. Jellemzően darált marhahúsból vagy sertés és marhahús keverékéből készülnek, és burgonyapürével vagy rizzsel, gyakran paradicsom alapú mártással szolgálják fel. A dán húsgombócok frikadeller néven ismertek, és általában sültek. Általában darált sertéshúsból, borjúhúsból, hagymából, tojásból, sóból és borsból készülnek; ezeket golyókká formálják, és kissé ellapítják, így serpenyőben sütik. A dán konyha azonban más változatokat is tartalmaz, például a "Boller i Karry" (húsgombóc curry szószban, jellemzően rizzsel tálalva), valamint a kisebb húsgombóc, amelyet a "Melboller" (dán gombóc) leveshez használnak.
Észtországban a húsgombócokat lihapallidnak (szó szerint "húsgombócnak") nevezik, és hasonlóak a finn vagy a svéd konyha ételeihez. A finn konyhában a húsgombócokat lihapullatnak (szó szerint "húsos zsemlének") hívják. Őrölt marhahúsból vagy darált marhahús és sertés keverékéből, vagy akár őrölt rénszarvashúsból készülnek, tejben vagy vizben áztatott zsemlemorzsával, marhahús alaplével és finomra vágott hagymával vagy alternatív módon francia hagymaleves readymix keverékkel. Fűszerezik fehér borssal és sóval. A húsgombócokat hagyományosan mártással, főtt burgonyával (vagy burgonyapürével), áfonyalekvárral, néha savanyított uborkával szolgálják fel. A franciaországi Elzászban a húsgombócokat Fleischkiechele néven ismerik. Marhából, sertésből, hagymából, szalonnából, tojásból és kenyérből készülnek. Sima vagy tejszínes mártással szolgálják fel. Németországban a húsgombócokat leginkább Frikadelle, Fleischküchle, Fleischpflanzerl, Bulette vagy Klopse néven ismerik. A húsgombóc nagyon híres változata a Königsberger Klopse, amely szardellát vagy sózott heringet tartalmaz, és kapribogyóval fogyasztják.
Görögországban a sült húsgombócokat keftédeknek (κεφτέδες) nevezik, és általában a kenyér, a hagyma, a petrezselyem és a mentalevél keverékében készül. A párolt húsgombócokat yuvarlákia-nak (γιουβαρλάκια: a török yuvarlak szóból, ami "kerek" jelentése) hívják, és általában kis mennyiségű rizst tartalmaznak.
Magyarországon, valamint a szomszédos országok olyan területein, ahol magyarul beszélnek, a húsgombócot fasírt vagy fasírozott néven valószínűleg osztrák német faschierte Laibchen-ből származik. Darált sertéshús, darált hagyma, fokhagyma, paprika, só és zsemlemorzsa keveréke, olajban vagy sertészsírban rántva, burgonyával vagy főzelékkel fogyasztva. A májgombóc (májgombóc) szintén népszerű a leveseknél.
Olaszországban a húsgombócokat (polpette [polˈpette], ének. Polpetta néven) főételként vagy levesben fogyasztják. Az olasz húsgombóc fő összetevői a marha- és / vagy sertéshús, néha baromfi vagy kolbász, só, fekete bors, apróra vágott fokhagyma, olívaolaj, Romano sajt, tojás, zsemlemorzsa és petrezselyem, kézzel összekeverve és golflabda méretűre tekerve.
Hollandiában a húsgombócokat gehaktbalnak hívják, és gyakran főtt burgonyával és zöldségekkel tálalják. Általában kevert marhahús és sertés darált húsból, tojásból, hagymából és zsemlemorzsából készülnek.
Norvégiában a húsgombócokat Kjøttkakernek hívják (a továbbiakban: húsdarabok). A Kjøttkakert gyakran szolgálják fel barna mártással, kålstuinggal, tyttebærrel és burgonyával. Lengyelországban pulpety (olasz elnevezésből) vagy klopsy (egyes szőnyeg; klops, német Klopse-ból) és pulpeciki ("kis pulpety") néven hívják őket, és általában különféle szószokkal (például paradicsommal vagy egyfajta liszttel sűrített mártás, valamint erdei gombamártás) burgonyával, rizzsel készül. A pépet vagy a klopsziát általában fűszerezett őrölt húsból készítik hagymával, keverve tojással és tejjel vagy vízzel.
Portugáliában a húsgombókat almôndegasnak [a calledmõdɨɣɐʃ] nevezik. Ezeket általában paradicsommártással és tésztával szolgálják fel.
Romániában és Moldovában a húsgombókat chiftele-nek vagy pârjoale-nak hívják, és általában rántva készítik sertésből vagy csirkéből. A Chiftele lapos, kerek és több húst tartalmaz. A húsgombóc belsejében rizst összekeverő változatot savanyú leveshez használják, a ciorbă de perişoare készítéséhez.
Oroszországban laplet formában kotletynek (oroszul: котлеты) vagy gömb alakú teftelinek (oroszul: тефтели) hívják őket. Készíthetjük csirkével, sertéshússal, marhahússal vagy halal. A Tefteli rizst, burgonyát és más zöldségeket is tartalmaz. (Kotlety csak hús ... fűszerrel.) Tálalhatjuk mellé burgonyapürével vagy tésztával, vagy szószban.
Szlovéniában polpeti-nek hívják őket. Jellemzően darált marhahúsból vagy sertés és marhahús keverékéből készülnek, és burgonyapürével, paradicsom alapú mártással szolgálják fel.
Spanyolországban és a spanyol Amerikában a húsgombócokat albóndigasnak hívják, amelyek az arab al-bunduq-ból származnak (jelentése: mogyoró, vagy kiterjesztve egy kis kerek tárgy). Úgy gondolják, hogy az Albóndigas berber vagy arab étel. Spanyolországba a muszlim uralom idején került. A spanyol albóndigas előételként vagy főételként szolgálhatják fel, gyakran paradicsomszószban. A mexikói albóndigákat általában levesben szolgálják fel könnyű húslevessel és zöldségekkel. Svédországban a köttbullar-t [ˈɕœtːbɵlar] még gyakran nevezik "köttbullar" húsgombócoknak, amelyeknek különböző típusai vannak, mindegyik jellemzően kicsi, és a nemzetközi befolyás nagy, talán a legnagyobb Svédországból és Spanyolországból származik. Általában burgonyával vagy tésztával fogyasztják. Néhány gyakori adalék a különféle zöldségek, ketchup, különféle fűszerek stb. darált marhahússal vagy darált marhahús, sertés és néha borjú vagy őz keverékével készülnek, néha tejbe áztatott zsemlemorzsával, finomra vágott (sült) hagymával, némi húslevessel és gyakran tejszínnel. Fűszerezik fehér borssal vagy szegfűborssal és sóval. A svéd húsgombócokat hagyományosan mártással, főtt burgonyával, áfonyalekvárral és néha savanyított uborkával szolgálják fel.
Az Egyesült Királyságban a fagots egyfajta fűszeres sertéshúsgombóc. A fagotot hagyományosan sertés szívből, májból és zsíros hashúsból vagy szalonnából darálják össze, ízesítésre gyógynövényekkel és néha kenyérmorzsával.
Megjegyzések
Megjegyzés küldése