Április 5: Húsvét hétfő hagyományai
Az idén április 5-ére eső húsvét hétfő a húsvét vasárnapját követő keresztény (állami) ünnep, amely nap Jézus Krisztus feltámadása utáni nap. Fényes hétfőnek, megújulási hétfőnek, vizes hétfőnek és a Dyngus napnak is nevezik, a húsvét napja után közvetlenül következő hétfő körül különböző és érdekes hagyományok vannak. Bár a Biblia nem utasítja ennek az ünnepnek a betartását, sok keresztény csoport - elsősorban római katolikusok és keleti ortodoxok - törvényes ünnepként és kulturális hagyományaik részeként ünnepli ezt a napot.
De világszerte a különböző kultúrák különböző okokból ünneplik a napot. Egyesek számára ez egy ünnepibb emlék Krisztus halálára és az azt követő feltámadásra, amelyet szabadtéri felvonulás jelez. Másoknak van egy játékosabb eleme a nap megünneplésének, például a húsvéti tojásgurító versenyek megrendezése. A húsvéti tojások gurítása hagyományosan azt jelenti, hogy szimbolizálja a kő gördülését a sírból, ahol Jézust tartották.
Magyarországon a húsvét hétfő a locsolkodás ideje, amikor a fiúk és férfiak az asszonyokat, lányokat jó esetben kölnivel locsolják meg, de vannak olyanok is akik egy kanna hideg vizet kapnak a nap tiszteletére és persze azért, hogy ne hervadjon el a vízzel locsolt virágszál.
Cserébe régi időkben piros tojás járt, ma már nem biztos, hogy ennyivel beéri a locsoló. A locsolkodás fontos eleme a versike, ami lehet hagyományos és vicces is. Ez a hagyomány nemcsak Magyarországon van így, hanem Lengyelországban, Csehországban is.
Megjegyzések
Megjegyzés küldése